„Anykščių krašto kryždirbystė: mediniai paminklai“

Atgal
kryzdirbyste_virselis-internetui_1541103346-8f4766a69aaa910cf53a74dc1635253a.jpg

„Anykščių krašto kryždirbystė: mediniai paminklai“

Autorius: Jolanta Zabulytė
Leidimo metai: 2018
ISBN: 978-609-8223-01-9
Anotacija

2001 m. UNESCO paskelbus Lietuvos kryždirbystę žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo objektu, padaugėjo ir šiai sričiai skirtų leidinių. Deja, Anykščių krašto kryždirbystės bruožai iki šiol atskleisti tik fragmentiškai. Šia knyga siekiama užpildyti esamą spragą, tradicijos tęstinumo ir jos kaitos aspektais išsamiai aptariant visų 10 Anykščių rajono seniūnijų įvairių tipų medinių paminklų bruožus nuo XIX a. iki šių dienų.


Knygoje pateikiama senoji t. y. XIX-XX a. I p. buvusių paminklų formų ir dekoro tradicijos analizė bei aptariami nuo XX a. II p. iki šių dienų pastatyti paminklai. Iš visų seniūnijų besidėliojanti visuma atskleidžia bendrą Anykščių krašto senosios ir dabartinės kryždirbystės vaizdą. Knygoje paminklai aptariami pagal laikotarpius (XIX-XX a. I p. ir XX a. vid.-XXI a. pr.) bei konstrukciją: tradiciniai stogastulpiai, koplytstulpiai, koplytėlės ant žemės ir medžiuose bei kryžiai, taip pat šiuolaikinės šių tių variacijos.

Knyga skiriama kryždirbiams, muziejininkams, kraštotyrininkams, paveldo specialistams, kryždirbystės tyrinėtojams, savo krašto tradicijoms neabejingam jaunimui ir plačiajai visuomenei. Gal vieniems šis leidinys atvers duris į iki šiol nepažintus savo krašto kultūros paveldo klodus, kitiems prikels jaunystės prisiminimus, trečius paskatins atstatyti buvusį paminklą ar naujai sukurti būdingą konkrečiai vietovei. Tikimės, kad surinkti senųjų paminklų pavyzdžiai įkvieps ir kryždirbius tęsti Anykščių krašte gyvavusią tradiciją. Šiandienos kryždirbystės objektai padės susipažinti su tradicijos tęstinumo ir jos kaitos specifika, naujai pamatyti konkrečių meistrų darbus ar asmeninio kapo, sodybos, savojo kaimo pakelės paminklus.

Knygos apimtis - 272 psl., iliustruota 400 spalvotomis ir dokumentinėmis nuotraukomis, kietu viršeliu.

Šią knygą galima įsigyti:

Leidykla Savastis
Adresas: Mokyklos g. 5-30, LT-08413, Vilnius. Tel. +370 699 94780, el. p. savastiss@gmail.comKiti leidiniai